10 Adet Basit Madde İle Kolay Bir Şekilde Bütçe Kontrolü Nasıl Yapılır?

Eviniz’de Kullandığınız Enerji Yolları ( Elektrik, Doğalgaz… vb. ) İle Bütçe Tasarrufu Yapıp, Birikim Yapabileceğinizi Biliyor muydunuz? Sadece 10 Adet Basit Yöntemi Uygulayarak Hem Ev Hem de Kişisel Ekonominizi Koruma Altına Alabilirsiniz.
İçerik Resmi

Eviniz’de Kullandığınız Enerji Yolları ( Elektrik, Doğalgaz… vb. ) İle Bütçe Tasarrufu Yapıp, Birikim Yapabileceğinizi Biliyor muydunuz? Sadece 10 Adet Basit Yöntemi Uygulayarak Hem Ev Hem de Kişisel Ekonominizi Koruma Altına Alabilirsiniz.

Türkiye’de Hatta Dünya’da 1 Yıl Boyunca Binlerce Ton Enerji Çöplüğü Oluşuyor. 1 Yıl Boyunca Yaptığınız Enerji Tasarrufu İle Ciddi Miktarlarda Birikimler Yapılabileceği Uzmanlar Tarafından Araştırılarak Kanıtlanmıştır.
Enerji Tasarrufunu Yaparken Aynı Zaman’da Güvenliğinizi de Koruma Altına Almış Olucaksınız.

Bu Enerji Tasarrufu Maddelerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz :

  1. Sabah Uyandığınızda Bütün Perdelerinizi Açın.
  2. Gece Uyurken Kalın Perdenizi Çekin.
  3. Kapı Ve Pencerelerin Sağlam Olduğundan Emin Olun.
  4. Çamaşır Kurutma İşleminizi Evin İçerisinde Yapın.
  5. Yemek Yaparken Fırınınızı Kullanın.
  6. Tavan İçin Olan Pervanenizi Tersi Yönde Çalıştırın.
  7. Su Damlacığı Akıtan Musluklarınızı Tamir Ettirin.
  8. Duş Sürenizi Azaltın.
  9. Cihazlarınızın Fişini Çekin.
  10. Herşeyi Kapatın.

1 - Sabah Uyandığınızda Bütün Perdelerinizi Açın.

İlk Maddemizi Uyguladığınızda Evinizin İçerisine Doğal Güneş Işınları Gireceği İçin Güneş Sayesinde Doğal Bir Isı, Işık Kazanabileceksinizdir. Bu Sayede Gereksiz Doğalgaz, Elektrik Harcamasını Önlemiş Oluruz.

2 - Gece Uyurken Kalın Perdelerinizi Çekin.

İkinci Maddemizi Uyguladığımızda Sabah İçeriye Aldığımız Isı’yı Odamızda Tutabilmek İçin En Kalın Perdelerimizi Çekmeliyiz. Bu Sayede Isı İçeride Kalıcak Ve Dışarıya Çıkmak İçin Yol Bulamayacaktır. Doğalgaz’dan Tasarruf Etmiş Olacağız.

3 - Kapı Ve Pencerelerin Sağlam Olduğundan Emin Olun.

Bu En Önemli Maddelerden Birisidir. Kapı Ve Penceler’de Aralık Olduğu Zaman İçeriye Doğal Olarak Soğuk Girecektir. Bu Maddeyi Kesinlikle İhmal Etmeyiniz. Aksi Taktirde Enerji Tasarrufu Hevesiniz Başlamadan Bitecektir. Kağı Ve Penceleriniz Sağlam Değil İse Hemen Tamir Ettirmenizi Öneririz.

4 - Çamaşır Kurutma İşleminizi Evin İçerisinde Yapın.

Dördüncü Maddemizi Uyguladığımızda Evin İçerisinde Olan Nem Oranını Yükseltmiş Olucaksınız. Bu Sayede Evin İçerisinde ki Hava Daha Sıcak Gelicektir. Kurutma Makinesi Enerjisini Ortadan Kaldırmış Olucaksınız.

5 - Yemek Yaparken Fırınınızı Kullanın.

Yemek Yaparken Fırınınızı Kullanmak Fırının Kapağını Açıp Kapattığınız İçin Evinize Sıcaklık Vericektir. Ayrıca Fırın İle İşiniz Bittiğinde Kapağını Açık Bırakmanız Ekstra Fazla Sıcaklık Katıcaktır Evinize. Doğalgaz İhtiyacını Az da Olsa Ortadan Kaldırmış Olucaksınız.

6 - Tavan İçin Olan Pervanenizi Tersi Yönünde Çalıştırın.

Yazın Çok Sıcak Olduğunda Serinlemek İçin Taktırdığınız Tavan Pervaneniz Var İse Bu Pervaneyi Tersi Yönünde Çalıştırırsanız Soğuk Hava Yukarı, Sıcak Hava Aşağı Gider. Doğalgaz Üzerinden Tasarruf Sağlamış Olursunuz.

7 - Su Damlacığı Akıtan Musluklarınızı Tamir Ettirin.

Su Damlacığı Akıtan Musluklarınız Var İse Bu Demek Oluyordur ki Çok Büyük Su İsrafı Yapıyorsunuz.
Amaan 1 Dakika da 1 Damla Damlatıyor Ne Olucak Sanki? Deyip Geçmeyin. 1 Yıl’da Yapıcağınız Su Tasarrufunu Hayal Bile Edemezsiniz. Hemen Tamir Ettirin.

8 - Duş Sürenizi Azaltın.

30 Dakika Boyunca Duş Alıyorsanız Bunu 20 Dakikaya Düşürün. Duş Alırken Oyalanmayın, İşinizi Hemen Halledip Çıkın. 1 Yıl’da Duş Üzerinden Yaptığınız Su Tasarrufunun Birikiminize Çok Fazla Faydası Olucaktır.

9 - Cihazlarınızın Fişini Çekin.

Akşamları Uyumadan Önce Tüm Cihazlarınızın Fişlerini Çekmeniz Elektrik Tasarrufu Açısından Önemli Bir Kriterdir. Fişler Takılıyken Siz Fark Etmeseniz de Elektrik Kullanımı Az Miktar da Olsa Devam Eder. Hem Ayrıca Güvenlik Açısından da Bu Madde Çok Önemlidir. Cihazlarınızın Fişini Çekmeden Uyumayın.

10 - Herşeyi Kapatın.

Uyumadan Önce Evinizin İçerisinde Çalışan Her Türlü Elektronik Alet, Işık, Makine… Vb. Gibi Herşeyi Kapatın. Kısaca Eviniz Online Bir Şekildeyken Tamamen Offline Bir Biçime Gelsin Bu Adımı’da Uyguladıktan Sonra Enerji Tasarrufunun Son Aşamasını Başarı İle Bitirmiş Olucaksınız.

Umarım Yazım’da Sizlere Birşeyler Katabilmişimdir. Katabildiysem Ne Mutlu Bana. İyi Okumalar Dilerim… :)

yorum yap ( 0 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.