Ev Ekonomisi İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Birikim Yapmak Türkiye Standartlarında Zor Gibi Gözükse’de Aslında O Kadar’da Zor Değil. Sakın Gözünüzü Daha Başlamadan Korkutmayın. Asgari Ücret Alan Birisi Bile Birikim Yapabilir. Nasıl Yapabilir? Diye Sorduğunuzu Duyar Gibiyim.
İçerik Resmi

Birikim Yapmak Türkiye Standartlarında Zor Gibi Gözükse’de Aslında O Kadar’da Zor Değil. Sakın Gözünüzü Daha Başlamadan Korkutmayın. Asgari Ücret Alan Birisi Bile Birikim Yapabilir. Nasıl Yapabilir? Diye Sorduğunuzu Duyar Gibiyim.

Birikim Yapmak İçin Her Zaman Söylediğim Gibi İrade Sahibi İnsan Olmanız Gerekmektedir. Birikimi Sadece 1 Dal’da Değerlendirmemiz Yanlış Olur. Ben Bu Yazım’da 4 Dal’da Değerlendireceğim. Bu Dallar Şunlardır :

  1. Harcamalarınızı Kayıt Altında Tutun.
  2. Sadece İhtiyacınız Olan Şeyleri Alın.
  3. Her Zaman Köşeye Bir Miktar Para Atın.
  4. Eliniz’de Olan Paraları Boşa Harcamayın.

1 - Harcamalarınızı Kayıt Altında Tutun.

Elinize Bir Adet Kalem Ve Defter Alarak Ay Başından Nereye Ne Kadar Ödeme Yapıcaksınız?, Faturalar Ne Kadar Gelicek, Ne Kadar Ödeyeceğim? Fiyat Listesi Çıkarın. Bu Sizin Ay Sonunda Paraların Nereye Gittiğinin, Aslında Elinizde Ne Kadar Para Kaldığını Gösterecektir. Bu Sayede Ne Kadar Parayı Aslında Boşa Harcadığınız da Beraberinde Sonuç Olarak Gelicektir.

2 - Sadece İhtiyacınız Olan Şeyleri Alın.

Öncelikle Eviniz’de Hangi Eşyalara, Mutfak Ürünlerine İhtiyacınız Var? Bir Listesini Çıkarın Ardından Harcamalarınızı Bu Listeye Göre Yapın. Örneğin Gidip
1 Adet Çikolata,
1 Kutu Kurabiye,
1 Adet Coca Cola Gibi Ürünleri Alırsanız Zaten Birikim Yapmayı Baştan Unutun.
Çikolata Yemeyin Yiyorsanız’da 2, 3 Ay’da Bir Yiyin.
Coca Cola Yerine Su İçin.
Kurabiye Satın Almak Yerine Kendiniz Yapın.

Bu Gibi Pratik Yöntemler Sayesinde Kolay Bir Şekilde Tasarruf Edebilirsiniz. Nefsinize Hakim Olmanız Ve İsteklerinizi Kısmanız Yeterli Bir Etkendir.

3 - Her Zaman Köşeye Bir Miktar Para Atın.

Elinize 1Tl Bile Geçse Bunu Birikim Olarak Sayıp Cüzdanınıza Saklamak İçin Atın. Bizzat Deneyim Ederek Öğrendim ki “Damlaya Damlaya Göl Olur” AtaSözü Gerçekmiş. Maaşınız’dan Kalan Paraları Her Zaman Birikim İçin Kenara Koyun Fakat  Birikim Yaparken En Önemli Kriter Şu dur :
Asla Kısa Sürede Fazla Birikim Beklentisi İçerisine Girmeyiniz. Böyle Bir Beklenti İçerisine Girerseniz Daha Hiç Başlamadan Amaaan Bu İş Birikim İle Olucak Gibi Değil Deyip Birikim Yapmayı Kafanızda Sonlandırırsınız.

4 - Elinizde Olan Paraları Boşa Harcamayın.

Diyelim ki İş Yerinizden Ödül Olarak Veya Hediye Olarak Para Aldınız Veya Borç Verdiğiniz Bir Arkadaşınız Borcunu Size Geri Ödedi. Bu Para İle Hemen Eğlence Yapmak, Abur Cubur Almak Veya Gereksiz Harcama Yapmak Yerine Gelen Parayı Bir Köşeye Atmanız Birikimin En Önemli Adımlarından Birisi Olacaktır.
Yaptığınız Birikimler Gelecek Olan Hayatınız’da Çok İşinize Yarayacaktır.
Örnek Vermek Gerekir İse Bir Çok İnsan Yaptığı Birikimler İle 3-4 Yıl Gibi Bir Sürede Araba Sahibi Olabiliyorlar. Birikim Yapmak Sabır, İrade İşidir Fakat Sonunda Sizleri Çok Güzel Şeyler Bekliyor Olacaktır. “Sabreden Derviş Muradına Ermiş” Misali.

Umarım Bu Yazım’da Sizlere Birşeyler Katabilmişimdir. Katabildiysem Ne Mutlu Bana İyi Okumalar Dilerim… :).

yorum yap ( 0 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.