Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın

Her şey burada başlıyor. Harcamalarınız. Tasarruf konusunda ilk içeriğimiz bu olsun istedim. Çünkü harcamalarınızı kontrol altına alamaz iseniz, maalesef birikim yapmanız çok güç hale gelir.
İçerik Resmi

Her şey burada başlıyor. Harcamalarınız. Tasarruf konusunda ilk içeriğimiz bu olsun istedim. Çünkü harcamalarınızı kontrol altına alamaz iseniz, maalesef birikim yapmanız çok güç hale gelir. Harcamalarınız geliriniz den her ay daha fazla olur. Bunu düşürmek sizin elinizdedir. Nasıl yapacağınızı biz değil siz bilecekseniz. Biz size sadece fikir verebiliriz.

Harcama dediğimiz de ise, Yakıt masrafından tutunda, mutfak giderleri, abur cubur giderleri fatura giderlerine kadar, peki tasarruf yapmayı planlıyorsanız eğer başlamadan önce şunların farkında mıyız bunu bilmemiz gerekir. Bunlar;

  • Ne kadar maaş aldığının farkında mısın?
  • Günlük harcamalarının farkında mısın?
  • Faturalarının farkında mısın?
  • Ekstra giderlerin farkında mısın?

Tüm meselede burada başlıyor zaten, farkındalık! Belirli bir süre zarfı içinde bu süreden kastım aylık veya günlük çalışmalarınızdan bahsediyorum, aldığınız ücretin ne kadarından haberdarsınız. Eminim bir çoğunuz bir çoğumuzda olduğu gibi, maaşı hesabınızda görme süreniz belki bir belki iki çok zor ihtimalle üç gündür. Bu süreden sonra hepsi uçup gider ödemelerinize eklenir. Fakat ödersiniz ödersiniz bitiremezsiniz. Buna da halk arasında nefsin neden oluyor deniliyor. Bir türlü doyuramadık nefsimizi değil mi? Aldığın maaş belli. Ay sonunda eline 2000 tl ücret geçiyor ama cebinde daha 3 taksitini ödediğin 5 bin tl’lik telefonla geziyorsun. Daha onun borcu bitmeden gidiyorsun başka bir borca giriyorsun sebebi ne olursa olsun. Bu konuda size söyleyeceğim birkaç anahtar kelime var. Bunlardan ilk ise alacağınız şeylerin ihtiyaç mı istek mi olduğunu bilmeniz gerektiğidir.

Evet bunun kendi kendinize sorun. Bir markete gidin. Normal mutfak alışverişinizi yapın. İhtiyacınız olan şeyler örnek vermek gerekirse çay, şeker, tuz, yağ vb. şeylerdir. Bu tür alışverişlerinizin toplam maliyeti 300 tl olsun diyelim.  Mutfağınıza bir ay için belli başlı demirbaşlar için 300 tl harcayacaksınız. Fakat reyonlarda dolaşırken birde baktınız ki, evinizde olan ama daha güzelini bu reyonda gördüğünüz şeyi almak isterseniz eğer bu bir arzu istektir. Bunu yaparak acaba nasıl harcamalarınızı kontrol altına alacaksınız, merak ediyorum.  Dediğim gibi bir şey alırken ihtiyaç mı istek mi iyi ayırt etmek gerekir.

Bir diğer anahtar kelime ise, ev enerjisi hakkında tasarruftur. Yani kısaca demek istediğim şey şu, tüm ailecek aynı odada neden kalmıyorsunuz?  Veya akşamları TV izlerken neden oturduğunuz yerin ışığını kapatıp otantik bir ortamda dizinizi izlemiyorsunuz? Çekirdek aileler için söylüyorum, kışın neden ısınması kolay oda yerine evinizin en büyük salonunda oturuyorsunuz? İşe gittiğiniz de kombinizi açık bırakıp gidiyorsanız çok büyük bir bencillik yaptığınızın farkında değilsiniz demektir. Yani anlayacağınız evinizin ısınması aydınlanması konusunda, yapacağınız tasarruflar inanın ay sonunda size bırakacağını görseydiniz ben neden daha önce böyle yapmıyordum diye sorarsınız kendi kendinize ve pişman olursunuz. 

Telefon görüşmelerinde yapacağınız, kısa cümleler cebinizi elinizde ne kadar az tutarsanız akıllı telefonlarınızı hem cebinizi hem de sağlığınızı koruyacaksınız anlamına geliyor. Sosyal medya hesaplarında geçirilen her bir dakika için gelecekte o kadar çok pişman olacaksınız ki dizlerinizi kafanızı döveceksiniz.

Tüm bunlar sizin hem birikim yapmanızı hem de harcamalarınızı kontrol altına alacağınız anlamına geliyor. Tabi bu maddeleri çoğaltarak bizle de paylaşabilirsiniz. Paylaşmak güzeldir.

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Emir Koral - 129 gün önce
Yazınız da Çok Güzel Yerlere Değinmişsiniz. Kesilikle Tasarruf Ve Birikim Denilen Olayı Herkes Yapmalı. Gelecek Yıllarda Yaptıkları Yatırım İşlerine Yarayacaktır.
Ayça özden - 129 gün önce
İnsan nefsini önlemek tasarruf yapabilmek için. En baş kriter bu zaten istekler yok olmalı. Güzel bir makale olmuş teşekkür ederim.