Araç Kredisi mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Hep bir hayaliniz vardı ve kiminiz mavi olsun, kırmızı olsun 5 kuruş fazla olsun ya da dört teker olsun yürüsün yeter diyerek bir araba almak istiyorsunuz. Belki de şu an kullandığınız otomobilinizi değiştirmek istiyorsunuz ve artık gerçekleştirmeye çok yaklaştınız.
İçerik Resmi

Hep bir hayaliniz vardı ve kiminiz mavi olsun, kırmızı olsun 5 kuruş fazla olsun ya da dört teker olsun yürüsün yeter diyerek bir araba almak istiyorsunuz. Belki de şu an kullandığınız otomobilinizi değiştirmek istiyorsunuz ve artık gerçekleştirmeye çok yaklaştınız. Aylık gelirinizi ayarladınız ve internet sitelerinden, sağdan soldan ilanlara baktınız ve almak istediğiniz araca karar verdiniz. Ama cebinizde paranız yok ya da az da olsa bir peşinat biriktirdiniz. Fakat bütçenize göre bankadan kredi çekerek aylık taksitlerle ödeyebileceğinizi düşünüyorsunuz. Maalesef ki ülkemizdeki vatandaşların birçoğu otomobil alırken bankadan kredi kullanarak. Peki araç alırken taşıt kredisi mi kullanmalıyım yoksa ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyım diyerek ikilemde kalıp karar veremiyor musunuz? İşte detaylar…

 

  • İkinci el otomobil almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken husus birçok bankanın 2.el taşıtlar için kredi imkânı vardır. Bankaların ikinci el araç alımları için bir yaş sınırı vardır. Bu sınır genellikle 8 yaşını aşmadığından daha eski bir model araç almayı düşünüyorsanız taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisine yönelmeniz gerekecektir.
  • Bankalar taşıt kredilerinde farklı kredi kullanım oranları uygularlar. Yani sıfır araç almak istediğinizde kredi kullanım oranı ile ikinci el taşıt kredisi kullanım oranları farklıdır. Kampanyalara göre farklılık göstermesine rağmen Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun açıkladığı kanuna göre ikinci el taşıt kredisi kullanım oranı alacağınız aracın o günkü şartlarda kasko değerinin % 50 sine kadar kredi verilmekteyken sıfır araç alımlarında bu oran fatura değeri 100 bin TL ve altında olan araçlar için% 70’i aşamamaktadır. Yani gerçek fatura değeri 100 bin TL aşan binek araçlarda, fatura tutarının 100 bin TL sine kadar %70, 100 bin TL üstündeki kalan kısım için % 50 si oranında kredi kullanabilmektedir. İhtiyaç kredisinde böyle bir durum yoktur. Fakat kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi miktarı en fazla 50 bin TL olarak çekebilirsiniz.
  • Taşıt kredisi kullanarak aldığınız aracın ruhsatına satılamaz ibaresi yazılmaktadır. Yani aracın kredi taksitlerini bitirmeden aracı satamazsınız. Satmak için önce banka kredinizi kapatmanız gerekmektedir. İhtiyaç kredisi kullandığınızda ise böyle bir işlem yoktur. Aracınızı istediğiniz zaman sata bilme imkânınız vardır.
  • Taşıt kredisi kullandığınızda aldığınız araca banka tarafından trafik sigortası ve kasko yaptırmak zorundasınız. Fakat ihtiyaç kredisi kullandığınızda sadece zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız yeterli olur. Dilerseniz daha sonrada kendiniz uygun fiyatlı kaskoları araştırıp yaptırabilirsiniz.
  • Bankalar bazen firmalarla anlaşarak bu firmalardan aldığınız araçlarda uygun fiyatlı taşıt kredileri sunabilmektedir.  İhtiyaç kredisinde böyle bir durumdan faydalanma imkanınız olmamaktadır.
  • Ayrıca bazı firmalar taşıt kredisi adı altında kendi finans sistemlerini kuran ve bankaları işin içine sokmadan size araç verebilmektedir. Bazen bankaların vermiş olduğu ihtiyaç ve taşıt kredisinden uygun olma ihtimali var ve hatta kampanyalarla örneğin bir yıla kadar yüzde sıfır gibi fırsatlarda sunmaktadır. Bu gibi kampanyalarla da taksitle araç alabilirsiniz.
  • Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun aldığı yeni karara göre ihtiyaç kredisini 36 aya kadar kullanabiliyorken taşıt kredisinde 48 aya kadar vade olabilmektedir.

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Kerem Tura - 129 gün önce
Aklımda Her Zaman Bir Adet Araba Hayalim Var Fakat Bunun Türkiye Ekonomisinde Pek Mümkün Olduğunu Düşünmüyorum. Açıklayıcı Ve Bilgilendirici Yazınız İçin Teşekkürler.
Ali çoban - 129 gün önce
Türkiye şartlarında otomobil almak gerçekten çok zorlu süreçtir. Bu otomobilin vergisi, parası, benzini cart curt cidden çok masraflı bir iş almak isteyen kişiler bu kriterleri göz önünde tutmalı bence.