Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltebilirim?

Bazen fırsatları değerlendirmek için ev, araba, yatırım  ya da insanlık halidir cebinizde para olmayabilir  ve bunun gibi sorunları gidermek için acil nakit ihtiyacını karşılamanın en temel ve hızlı yollarından biri bankaların tüketicilere verdiği çeşitli kredi, kredili mevduat ve kredi kartı sunma imkanlarıdır.
İçerik Resmi

Bazen fırsatları değerlendirmek için ev, araba, yatırım  ya da insanlık halidir cebinizde para olmayabilir  ve bunun gibi sorunları gidermek için acil nakit ihtiyacını karşılamanın en temel ve hızlı yollarından biri bankaların tüketicilere verdiği çeşitli kredi, kredili mevduat ve kredi kartı sunma imkanlarıdır. Ancak ülkemizdeki bankaların geneli her kredi başvurusuna olumlu dönüş yapmamaktadır. Kredi başvurusu yapan kişilerden istediği bazı önemli kriterler vardır. Bu kriterlerin en başında incelenen kredi notunuzdur. Peki bu kredi notu nedir? Bir bankadan kredi kullanabilmek için kredi notum kaç olmalıdır? Kredi notum düşük ise yükseltebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Sizler için makalemizde bu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Findeks kredi notu, en anlaşılacak dille söylemek gerekirse sizin kullandığınız kredili ürünlerin geçmiş yıllara dönük ödeme alışkanlıklarınızın sonucunda oluşan tablonun puanlanmasıdır. İhtiyaç kredi kullanırken kredi notunuzu bilip ona göre başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağını az çok tahmin edebilirsiniz.

Findeks Kredi Notumu Nasıl öğrenebilirim?

                Kredi notunuzu öğrenmek için birkaç farklı yol vardır. Bunlardan birincisi bankalar tarafından verilen hizmettir. Banka şubeleri ve internet bankacılığı üzerinden bankaların kendi belirlediği belirli bir ücret karşılığı öğrenebiliriz. İkincisi ise mobil operatörler tarafından sağlanan servis sağlayıcılardan servis sağlayıcının belirlemiş olduğu ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Bu firmalarda ortama ücret 7 TL ile 9 TL arasında değişmektedir. Mesela bu sistemi Turkcell ve Türk Telekom firması desteklemektedir. Cep telefonunuzun mesaj bölümünden TC kimlik no boşluk doğum yılınızı yazıp 1122’ye gönderdiğinizde sonucu cep telefonunuza mesaj olarak gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu gsm hattı kimin üstüne ise sadece ona ait bir sorgulama yapabilir. Üçüncü ve son yöntem olan Findeks’in kendi sayfasına girip adınıza üyelik açarak belirli ücret karşılığında farklı paketleri vardır.  Düzenli olarak takip ederek tarafınıza bildiren aylık paket ya da 1 defaya mahsus sorgulama gibi farklı paketleri mevcuttur.

 Findeks Kredi Notunun Puanlaması Nasıldır?

                 Findeks Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlarınızı göz önüne alarak 0 ile 1900 arasında bir puanlama yapmaktadır. Yani bu şu demek oluyor. Puanınız sıfıra yakın ise siz ya hiç kredili ürün kullanmamışsınız ya da kredi geri ödemeleriniz çok kötü olduğu için kredi kullanamazsınız demektir. Eğer 1900’e yakın bir puan ise kredi almanız o kadar yüksek demektir. Peki nereden bileceksiniz puanınıza göre kredi çekip çekemeyeceğinizi? Findeks bu puanlamayı yani 0 ile 1900 puan arasında 5 gruba ayırmıştır. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm aşağıda vereceğim tablodan kredi kullanabilme ihtimalinizi az çok tahmin edebilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki her bankanın kredi veya kredili ürünleri alt sınır puanı değişebilmektir. Yani anlayacağınız bankanın inisiyatifine kalmış bir şeydir.

yorum yap ( 0 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.