İnsan Neden Borçlanır?

Türkiye de günümüz şartlarında asgari ücretle geçinen bir aile dahi olsa aylık 50 bin Tl gelirli bir aile dahi olsa bazı şeylerin cazibesi her zaman kişiyi borçlandırır. bunların başlıca temellerinde birisinde kredi kartı alışkanlıkları yatar. Peki Hiç Düşündünüz mü neden sürekli borçlanıyoruz?
İçerik Resmi

Türkiye de günümüz şartlarında asgari ücretle geçinen bir aile dahi olsa aylık 50 bin Tl gelirli bir aile dahi olsa bazı şeylerin cazibesi her zaman kişiyi borçlandırır. bunların başlıca temellerinde birisinde kredi kartı alışkanlıkları yatar. Peki Hiç Düşündünüz mü neden sürekli borçlanıyoruz?

 1  5  Bilinçsiz Harcama

Elbette bizim önümüze çıkartılan reklamlarla fazla ilgili olmadığımızı sansakda maalesef sürekli bilinç altımıza yerleşen bazı reklamlar vardır. bunlar bizim düşünmeden alışveriş yapmamızı sağlarlar. ayrıca bu tür yöntemlerden bazıları ise açken market alışverişine çıkmak veya gereksiz yere kıyafet alışverişi yapmak gibi. bu tür alışkanlıklardan kurtulduğumuz gün özgürülüğümüzün ilk adımınıda atmış sayılacağız. 

 

 2  5  Ne kadar Para Harcadığımızı Bilmememiz

Hiç Düşündünz mü şirketler neden bir muhasebeye ihtiyaç duyar? aslında nedenini siz daha iyi biliyorsunuz. Şirketler zarar etmemek ve planlarını geniş kapsamlı yapabilmek adına gelirlerini ve giderlerini yönetirler. sizde aynı şekilde gelir gider yönetimini yapmanız geleceğe yönelik sağlam adımlar atmanıza yarar. örneğin alışverişlerinizde fiş alma alışkanlığı sağladığınız hem giderlerinizi nerelere yaptığınızın farkına varacaksınız hemde insanların vergilerini ödemelerini sağlayacaksınız. 

bu bir bakış açısı elbette. fakat bir şey daha var, siz giderlerinizi bir kağıda yazıp takip ettiğinizde geriye dönüp bunu incelediğiniz vakit bir çok şeyi kısmanız gerektiğini fark edeceksiniz. işte size bir başka tasarruf yöntemi...

 

 3  5  Dışardan Yemek Alışkanlığı

Korona virüs çıktığından beri dışarda yeme alışkanlıklarınız değişti. bunun farkındayız. ama bu durum sonsuza kadar sürmeyecek. çünkü bir gün (İnşallah) korona virüs tehlikesi ortadan kalktığında sizler tekrar çok sevdiğiniz fast foodlara dönüş sağlayacaksınız. sadece bir ay boyunca dışardan yediğiniz yemeklerin ücretlerinin muhasebesini yaptığınızda, marketten yapacağınız mutfak alışverişini en az 2 ay karşılayacağının farkına varacaksınız..

 

 4  5  Sosyal Medya Bağımlılığı

Diyeceksiniz ki sosyal medya ile ne bağlantısı olabilir? işte bütün mesele asıl burada. teknolojinin gelişmesi birbirimizle iletişim ağımızın güçlenmesine sebebiyet verdi. bu aslında çok güzel bir durum. fakat kötü olan yanı ise, İnsanların Kıskanç yapıda olması. sosyal medyada arkadaşınızda gördüğünüzü sizde istiyorsunuz. ne demek istediğimi anlamışsınızdır. 

 

 5  5  Kredi Kartı Alışkanlığı

Kredi kartını insanlar bir harcama kartı olarak düşünür fakat durum öyle değildir. Kredi kartları sadece ve sadece bör ödeme aracıdır. bankalar size kredi kartı veriyorsa bu kredi kartının limiti size 40 gün süreyle tanımlanmış faizsiz bir borçtur. bu bilinç çok önemlidir.

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Mehtap koca - 97 gün önce
Kredi kartı ile bedavaymış gibi alışveriş yapıyor herkes sonra ay sonu Faiz ile borç gelince yaşam sıkıntısı çekiyoruz diyorlar. Yazınız çok bilgilendirici olmuş teşekkürler.
Alihan yıldız - 97 gün önce
Özellikle bu sosyal medya bağımlılığı ve popülerite nin kölesi olmak insanları borca sürüklüyor. Nefislerine hakim olamıyorlar, insanoğlu işte.