Kredi Kartı Maaş Döngüsü

Eminim bir çoğunuzun başına gelmiştir. Veya hala geliyordur. Aldığınız maaşı hemen kullandığınız kredi kartının veya kartlarının ekstre borçlarını kapatmaya çalışıyorsunuz.
İçerik Resmi

Eminim bir çoğunuzun başına gelmiştir. Veya hala geliyordur. Aldığınız maaşı hemen kullandığınız kredi kartının veya kartlarının ekstre borçlarını kapatmaya çalışıyorsunuz. Ödemelerinizi yaptıktan sonra elinizde kalan nakit para ne kadar peki? Ben söyleyeyim durun 100 tl nin altında. Ne kadar acı. Peki nakit ihtiyacınız hiç olmuyor mu? Yada şöyle mi sormalıyım, Nakit ihtiyacınız olduğunda ne yapıyorsunuz? Durun yine cevap vermeyin ben söyleyeyim. Kredi kartından nakit avans çekiyorsunuz. Hem de 2.1 gibi uçuk bir faiz oranı ile. 100 TL çektiyseniz 110 TL geri ödeyeceğiniz gibi. Tabi bu durum her ay git gide katlanarak çoğalarak karşınıza çıkıyor. Bir süre sonra kredi kartı borçlarınızı maalesef kapatamayacak duruma gelebileceğinizin farkında mısınız?

Burada yapacağımız işlemler tasarruf konusunda anlattığımız harcamalarınızı yönetin içeriğimizden geçiyor asında. Ama gitmeyin biraz bekleyin. Ben size bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz bir fikir vereyim. Bunları da maddelerle kafanızı karıştırmadan anlatmak istiyorum.

  1. Maaşınızı aldığınız gibi kredi kartı borcunu kapatmak zorundasın farkındayız. Kapatmayın demiyorum kapatın. Fakat ufak bir fark ile. Biraz risk alarak yapacağız bunu. Tüm borcunuzu değil asgari ödeme tutarının biraz üstünde ödeyin. Örneğin 1000 tl kredi kartı ödemeniz var asgari ödeme tutarı 400 TL ise siz 600 TL ödeyin. Bunu yapmamızın sebebi ise elinizde nakit bulundurun.
  2. İlk madde de yaptığınız olay sayesinde 1000 tl lik kredi kartı limitiniz var ise otomatik olarak kendi elinizle 600 TL ye limiti çekmiş oldunuz. Buda bu ay kredi kartı harcamalarınız en fazla 600 tl olacak anlamına geliyor. Fakat bir avantajı var. Elinizde nakit de olduğu için harcamalarınızda faiz değil direk ederi ne kadarsa o kadar ürün almış olacaksınız. Yani bir sonraki ayda kredi kartınızın faizine çok paralar vermek zorunda kalmayacaksınız.
  3. Bu durumda bir sonraki aya kredi kartınızdan en fazla 400 TL harcamış olacaksınız. Buda şu anlama geliyor. Sizin kredi kartına borcunuz her ay 1000 TL iken 800 TL ye düşmüş olacak. Bittimi bitmedi. İlk madde geçerli olan olayı yapın. Yani 800 TL kredi kartı borcunuzun asgeri ödeme tutarı eğer 300 TL ise siz 500 TL ödeyin. Bunu bir döngüye sokun.
  4. İşte bu madde de istikrar, özgüven ve irade göstermeniz gerekiyor. çünkü kredi kartı limitiniz artı. Ama elinizde nakitte var. Harcamalarınızı kontrol altına alarak kredi kartını hayatınızda yok muş gibi davranın çok önemli ani ihtiyaçlar dışında kredi kartını cüzdanınızdan çıkartmayın. Örneğin işe giderken kredi kartınızı yanınızda götürmeyin. Eğer cüzdanınızda ise göz önünde bulundurmayın. Bu bağımlılıktan kurtulun.
  5. Kredi kartı kullanımlarının bir çoğu internet üzerinden yapılır. Ülkecek bir rekora imza atarak milyar dolar harcamalar yaptık 2018 yılının ilk ve ikinci çeyreğinde ve katlanarak gidiyor. Bu yüzden internet ortamından alışveriş yapmamanız için bilgisayarınızda o site benim bu site senin gezmek yerine, açın youtube video izleyin. Alışveriş sitelerinden birazcık uzak durun.
  6. Büyük marketler yerine mahallenizin küçük bakkal amcanızı kullanın. Mümkünse post cihazı olmasın.
  7. Sonuç olarak elinizde kalan nakit ile ödeyeceğiniz faizler yerine o faizlere vereceğiniz para ile bir çeyrek alın atın kenara.
  8. En önemli madde!  Kardeşim kredi kartını kullanmayı bilmiyorsan kullanma! Bunu şahsi anlamayın. Ders çıkartır.

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Mehmet Çamkıran - 97 gün önce
Çok bilgilendirici ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Bana göre kredi kartı kullanmak saçmalık birikim yaparak kredi kartı kullanımının önüne geçebilir herkes.
Okan süzer - 97 gün önce
Benim şahsi görüşüm en iyisi kredi kartı olaylarına hiç girmemek malum bu faiz oranların vs. Baya uçuklar. 1000tl gibi bir kredi çektiyseniz 1100tl olarak ödüyorsunuz. Makale de belirtildiği gibi kredi kartını kullanmayı bilmeyen kişiler kullanmasın.