Kredi Kartı Faiz Oranları Düşürüldü

KoronaVirüs salgının ardından Türkiye de önlemler genişletilmeye devam ediyor. bir müjdeli haberde bankalardan geldi. Kredi kartı faizleri düşürüldü Bankaları kurulu resmi gazete yayınladı.
İçerik Resmi

TCMB'nin kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Kredi kartlarında uygulanacak olan en yüksek akdi faiz oranı 1.40 dan 1.25 oranına çekildi. bu işlemler Türk lirasında gerçekleşti. yabancı cins parada ise 1,12 den 1 seviyesine çekildi. 

Geçikme Faiz oranlarıda Düşürüldü.

Kredi kartı ödemelerinde geçikme olması halinde uygulanan faiz ise yüzde 1,70 den 1,55 e indirildi. yabancı para cinsinde ise 1,40 dan 1,30 a düşürüldü. 

Ayrıca BDDK bankalara asgari ödeme Dönem borucunun yüzde 30 dan daha aşağıya çekilmesi için kesin talimatlar gönderdi. Konuyla ilgili "Kredi kartı limiti ve asgari tutar" olarak değiştirilen 22. maddesine de şu fıkra eklendi:

"Kurul, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının görüşünü alarak, kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak kredi kartı limitine ilişkin bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye yetkilidir."

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Yakup özadam - 97 gün önce
Gecikme faiz oranlarının düşürülmesi ben de dahil birçok aile için süper bir haber. Dar gelirli aileler genellikle kredi borçlarını ödemekte zorluk yaşıyor. Yazınız için teşekkürler, elinize sağlık.
Aykut telli - 97 gün önce
Ülkemizin ekonomik durumunu göz önünde bulundurursak bu alınan karar çok iyi bir karar olmuş. Özellikle en azından geliri düşük aileler için biraz rahatlama söz konusu olabilir bankalar açısından.