Adsense İle Para Kazanmak

Sizlere tecrübelerimiz sayesinde kesin olarak online para kazanma yollarını göstermek için elimizden geleni yapıyoruz.
İçerik Resmi

Sizlere tecrübelerimiz sayesinde kesin olarak online para kazanma yollarını göstermek için elimizden geleni yapıyoruz.

Bugün internet dünyasının devi olan Google şirketinin yine internetten para kazanma dendiğinde akla ilk gelen ve en fazla bilinen AdSense hizmetini anlatacağız. AdSense ile para kazanmak kolay mı? Uzun yıllardır AdSense kullanıcısı olarak tecrübelerimi, sizlere gerçekçi bir şekilde paylaşacağım.

 

Google AdSense Ürünü Nedir?

Birçok internet kullanıcısı, web site sahibi ve mobil uygulama geliştiricisi Google AdSense’yi biliyordur fakat yeni başlayan arkadaşlara özet bir bilgilendirme yapabilmek için birkaç temel bilgiyi paylaşalım:

 

Adsense’nin Yapımcısı Google şirketidir.

Google şirketinin gelirlerinin büyük bir kısmını Adsense sağlamaktadır ve reklam yayınlayarak para kazanmak isteyenler için kullanımı ücretsiz olarak sunmaktadır.

Reklamlarını Google’da göstermek isteyenler, AdSense kayıtlı olan web sitelerinde kendi reklamlarını tanıtmak adına Adwords hizmetine kayıt olurlar. Site ziyaretçileri reklam verenlerin reklamlarına tıkladığı taktirde site sahiplerine ödeme yapmaktadırlar. Bu ödemeye TBM yani Tıklama Başına Maliyet denir.

Reklam verenlerden alınan toplam paranın %68’ini reklamı yayınlayan site veya uygulama sahipleri, %32’sini ise Google almaktadır. Mesela bir sitede yayınlanan reklamdan 1000 TL kazanç sağlandı. Bu 1000 TL kazancın 680 TL’sini site sahibi, 320 TL’sini ise Google almaktadır.

Tıklama başına maliyet (TBM) hesaplamasında bir açık arttırma sistemi kullanılmaktadır. Basit bir arayüzü vardır.

En güvenilir reklam platformudur ve site sahiplerine diğer reklam platformları ile karşılaştırıldığında en fazla geliri kazandıran hizmettir. Hem güvenilir hem de en fazla kazanç sayesinde reklam yayıncılarının en çok kullandığı sistemdir.

Google AdSense sadece web site reklamları ile kalmayarak video, YouTube, mobil, oyun ve arama motoru reklamları ile kendini oldukça geliştirmiştir.

Google AdSense hizmetinde aklınıza takılan ve öğrenmek istediğiniz her şey için Google AdSense Yardım Merkezine bakabilir ve aklınızdakini sorabilirsiniz.

 

AdSense ile para kazanmak nasıl para kazanabilirim?

AdSense ile nasıl para kazanabilirim sorularınızı duyar gibiyim. Google’ın Adsense hizmeti para kazanmak isteyenler yani yayıncılar için ücretsizdir. Basit tasarımı sayesinde istediğiniz bilgiye kolayca ulaşabiliyorsunuz ve yardım kutucukları da fazlasıyla size neyi nasıl yapmanız gerektiğini gösteriyor. Kazanılan paranın %68’ini siz alıyorsunuz. Google AdSense ile para kazanmak kolay mı? başka ne yapmam gerekiyor?

 

  1.  Özgün bir web siteniz olması gerekiyor: Google özgün yani o paylaşımların sadece size ait olduğu web sitelerini kabul etmektedir. AdSense bu web sitelerinde içeriğin çok olmasına dikkat etmektedir. Bunun sebebi ise fazla sayıda içerik fazla sayıda kelime demek bu da fazla sayıda reklam gösterimi ve çeşitliliği anlamına gelmektedir. Bu konuda kafanıza takılan, özgünlükten kastınız ne? Kaç içerik? Nasıl olmalı? gibi sorularınızın cevabını AdSense içerik politikalarında bulabilirsiniz.

 

Google Adsense’nin sizi bir yayıncı olarak kabul etmesi için web sitenizi anlaması ve ne hakkında olduğunu bilmesi gerekiyor. Anlamak için paylaşımlarınıza ve makalelerinize bakıyor. Yani fazla içerik web siteniz hakkında fazla bilgi demek ve bu da daha çabuk kabul edilmesi anlamına gelmektedir.

 

  1.  Kalite standartlarını karşılayan bir web sitesiniz olmalı: AdSense sadece içerik sayınıza bakmıyor aynı zamanda Google içerik politikalarına uyumlu olmasına ve ürettiğiniz, paylaştığınız içerilerin kalitelisine bakmaktadır. Google şirketinin de sorumlulukları bulunmaktadır. Para ödeyen kişiler reklamlarının sadece görülmesini istemez. Bu reklamların okunmasını, dikkat çekmesini, tıklanmasını istemektedir. Yani sizin siteniz kaliteli olursa gelen ziyaretçiler sitenizde ne kadar fazla zaman geçirirse o kadar o reklamlar çok görünür ve dikkat çeker. Google bu konuda sıkı politikalar uygulamaktadır ve sürekli kendini güncellemektedir.

 

  1.  Web sitenizin ziyaretçi sayısı önemlidir: Google AdSense online en iyi para kazanma yöntemlerinden bir tanesidir. Gelen ziyaretçi sayınıza bağlı kazancınız. Emek verip kaliteli ve çok içerik girerseniz çok ziyaretçi çekersiniz. Zengin eder mi? Diye soracak olursanız, Tamamen size bağlı her şey. Gerektiği kadar emek verirseniz neden olmasın. Yani ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Google sizin çok kazanmanıza göz dikmez. Politikaları ihlal etmediğiniz sürece sizin çok kazanmanız Google’ın da işine gelecektir. Siz kazanırsanız o da kazanır.

 

  1.  Kazandıracak anahtar kelimeleri bulun: Yaptığınız paylaşımlarda araştırma yaparak anahtar kelimeleri belirleyin. Peki bu anahtar kelimeler nedir ve nasıl bulacağım? Kazandıracak anahtar kelimeler ilk olarak reklamverenlerin reklamı verme aşamasında seçtiği anahtar kelimelerdir. İkincisi ise Google gibi arama motorlarında orta derece aranma hacmine sahip ve kelimelerde birinci sıraya kolay gelebileceğiniz kelimelerdir.

 

Google Adsense’ye Nasıl Kayıt Olunur?

Google Adsense reklam platformuna kayıt olabilmek için en temel gereken öncelik bir Google Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Gmail hesabınız yoksa yeni bir Gmail hesabı açmak çok basittir ve 1 dakikanızı alacaktır. Adsense’ye başvurmak için illa yeni Google hesabı açmanıza gerek yok, eski bir Gmail ile de başvurabilirsiniz. Google hesabı aşamasını hallettiyseniz Adsense’ye Google Adsense adresinden başvuru yapıyoruz. Basit birkaç aşamadan sonra Google politikaları sözleşmesi kabul edilir. Sonrasında Google Adsense tarafından alınan HTML reklam kodu web siteye eklenir. Size tavsiyem bu kodu bütün sayfaların kapsayacak şekilde eklemenizdir. Kodu ”Head” kısmına eklemelisiniz.

 

Sitenizin uyumluluğunu inceleyen Google genelde 3 gün içinde sonucu mail olarak bildirecektir. Adsense site incelemede nelere bakıyor? Diye soracak olursanız, web siteniz içeriklerinin özgünlüğüne, hitine ve SEO uyumluluğuna bakmaktadır. Sitenizin kabul olması için bunlara dikkat etmelisiniz. Siteniz kabul olduktan sonra Google Adsense para kazanma aşamasına bir adım daha yakınsınız demektir.

 

Başvurunuz kabul olduğu zaman Adsense paneline girerek web sitenize koymak istediğiniz Adsense reklam kodlarına bakabilirsiniz. İlk olarak reklam çeşitlerini seçmelisiniz. Reklam çeşitleri sadece resim, sadece yazı veya her ikisini birden içeren reklamlardır. Birde reklam boyutları vardır. Sitenizin neresine hangi boyutta reklam koymak isterseniz boyutları da kendiniz manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz fakat size tavsiyem Google Adsense’nin yeni otomatik reklam boyutlarıdır. Bu yeni otomatik reklamlar sitenizin yapısını algılıyor ve giren cihaza göre en iyi reklam görünürlüğünü kendisi otomatik olarak seçiyor. Seçtiğiniz reklamların kodu alıp sitenin bütün sayfaları kapsayan kısmına veya şablon kısmına ekleyebilirsiniz. Reklam kodunu yapıştırıp kaydettikten 15-20 dakika sonra sitenizde reklamlar görülmeye başlayacaktır.

 

Reklamlar artık sitenizde çıkıyor ve kazanç yansımaya başladıysa sırada pin aşaması var. Adsense hesabınızda biriken para limit tutarı geçtiğinde Google, Adsense hesabına başvururken verdiğiniz adrese pin gönderecektir. Bunun sebebi sizin ve adresinizin gerçek olup olmadığını deneme amaçlıdır. Pin gönderildikten 1 ay içinde gelmezse her 1 ayda yeni pin talep edebiliyorsunuz. 3. defa istediğinizde yine pininiz elinize ulaşmazsa kimlik, ehliyet veya farklı evraklar ile Google’a başvurarak pin onay kısmını geçebilirsiniz. Web sitenizde bulunan reklamların gösterim ve tıklama arttıkça kazancı da o kadar artacaktır. Birinken Kazandığınız para  200 TL ve üzeri olduğunda Google Adsense biriken paranızı direk olarak verdiğiniz banka hesabına yatırmaktadır. Kazandığınız miktarı alabilmek için Adsense de bulunan isim ile banka hesap isminizin uyması gerekmektedir. Zaten ödeme yapmadan önce hesap doğrulaması da istemektedir. Hesap dğrulama aşamasında Google, banka hesabınıza küçük bir miktar yatırarak bu miktarın ne kadar olduğunuz girmenizi istemektedir. Yatırdığı tutar ile girdiğiniz tutar doğru ise banka hesabınızı onaylayarak ödeme günü geldiğinde direk olarak hesabınıza paranızı yatıracaktır.

yorum yap ( 11 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Salih bor - 97 gün önce
Adsense hakkında çok güzel ve bilgilendirici bir makale yazmışsınız çok beğendim. Soran olur ise sitenizi önereceğim diğer yazılarınızı okumak için sabırsızlanıyorum teşekkürler.
Orkun saçan - 97 gün önce
Gerçek dünya nın bankaları olduğu gibi sanal dünya nın da bankası bence adsense dir. İşini düzgün yapan, çalışkan kişiler için harika bir gelir kaynağı başlamayı düşünen var ise kesinlikle öneririm.
Tuğba üstül - 98 gün önce
Adsense yi sevmemin sebebi özelliklerini kişiselleştirebilmemiz 1 sayfaya kaç adet reklam koyabileceğimizi nereye koyabileceğimizi kendimiz seçebiliyoruz en beğendiğim özelliklerden birisi bu. Yazınız için teşekkürler bilgilendirici bir makale olmuş.
Melike uzan - 98 gün önce
Bir yakınım bu sistem üzerinden para kazandığını belirtiyordu. Okuduktan sonra heveslendim fakat yazılım konusunda hiç bilgim olmadığı için başarabileceğimi pek zannetmiyorum, yazınız ile birlikte epey bilgi edindim yazılıma merakı olan ve bu işe girmeyi düşünenler için harika ve açıklayıcı bir makale olmuş teşekkürler.
Tuna yorangil - 98 gün önce
Adsense üzerinde para çekme limiti ne kadar merak ettiğim fakat araştırmadığım bir konu idi yazınızı okurken rastgele bilgi edinmiş oldum teşekkür ederim.
Murat delil - 98 gün önce
Özgün bir içerik ve özgün ziyaretçi adsense den para kazanmanızı garantileyen 2 ana faktördür. Yazınız da çok güzel yerlere değinmişsiniz, bu sektöre başlamayı düşünen arkadaşların baştan sona okumasını öneririm.
Hakan demir - 98 gün önce
Bir zamanlar adsense kullanıyordum. Belirli bir sayı da gelir elde ettim iş arayan arkadaşlar için işi öğrenip bu sektörde ilerlemelerini öneririm. Tabii bu işi öğrenmek, başarmak sabır gerektiren birşey bunu unutmayın.
Zeynep kaluç - 98 gün önce
Google da gezerken konunuza rastgele denk geldim adsense hakkında hiçbir bilgim yok fakat okuduktan sonra heves ettim sanırım ben de girişeceğim bu işe diğer yazılarınızı merak ile bekliyorum.
Nezaket tere - 98 gün önce
Adsense ye kayıt olmak uzun bir iş sanıyordum ve gözüm korkuyordu. Yazınızı okuduktan sonra anladım ki aslında çok kolay bir şekilde kayıt olup Kullanmaya başlayabiliyoruz. Teşekkürler.
Elif bağcı - 98 gün önce
Adsense ile ilgili birçok bilgi dolaşıyor İnternet üzerinde fakat birtürlü doğru düzgün bilgilendirici bir yazıya denk gelmemiştim. Yazınızı okuyarak epey bilgi edindim başarılarınızın devamını dilerim...
Mehmet Çamkıran - 98 gün önce
Google Adsense üzerinde gelir dağılımının nasıl olduğunu epeydir merak ediyordum. Yazınız ile bu dağılım nasıl oluyor ve bilmediğim şeyleri şaşırarak okudum. Ellerinize sağlık, teşekkürler.