Yapı kredi Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Bankaların müşteri hizmetlerine bağlanmak, her bankada olduğu gibi Yapı kredi bankası müşteri hizmetlerine bağlanmakta güç ve uzun sürecek işlemler gerektir.  Her işin püf noktası olduğunu hatırlatmak isterim. Evet yapı kredi bankası müşteri hizmetlerine bağlanmak bilmeyenler için uzun sürecek işlemler gerektiriyor. Fakat biz sizlere müşteri hizmetlerine direk nasıl bağlanırsınız onu öğreteceğiz.
İçerik Resmi

Bankaların müşteri hizmetlerine bağlanmak, her bankada olduğu gibi Yapı kredi bankası müşteri hizmetlerine bağlanmakta güç ve uzun sürecek işlemler gerektir.  Her işin püf noktası olduğunu hatırlatmak isterim. Evet yapı kredi bankası müşteri hizmetlerine bağlanmak bilmeyenler için uzun sürecek işlemler gerektiriyor. Fakat biz sizlere müşteri hizmetlerine direk nasıl bağlanırsınız onu öğreteceğiz.

Yapı kredi bankası, Büyük ve geniş çaplı bir Türk bankasıdır. Türkiye de banka sayısı dünya çapında aldığımızda çok küçük sayılarda kalır. Türkiye de ki sayılı bankalardan olan Yapı kredi bankası da bu oranda büyümüş ve milyonlarca müşteri kazanmıştır. Bu milyonlarca müşteri için yapı kredi bankası, daha kaliteli hizmet verebilmek adına, Şubelerinden mobil bankacılıktan ve telefon bankacılığından tüm müşterilerine eşit hizmet vermek ister. Bu nedenledir ki bazı konularda sesli yanıt sistemi ile sistemi yormadan müşterilerine yardımcı olmak ister. Ama sizin müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerektiği durumlar olabiliyor. Bu durumlarda ise yapı kredi bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanmak için aşağıda ki adımları izlemeniz gerekiyor.

Öncellikle yapı kredi bankası müşterisi iseniz işiniz daha kolay fakat yeni müşterisi olmayı hedefliyorsanız kesinlikle sesli yanıt sisteminde kaybolmamak adına bu içeriği sizlerle paylaşma gereği duyduk.

Öncellikle 444 0 444 Yapı kredi telefon şubesini arayın. Kısa bir süre sonra sizlere birkaç seçenek sunacaktır. Bunlar başlıca “ kayıp çalıntı işlemleri, bankacılık işlemleri, kredi kartı işlemleri, şifre işlemleri” gibi olacaktır.

Sizin burada seçmeniz gereken seçenek  –Bankacılık işlemleri veya  –Kredi kartı işlemleri olmalıdır. Bunlardan bir tanesini seçtikten sonra, size alt kategorileri sıralayacak ve sırasıyla birkaç seçenek sunacak. İster o seçeneklerin hepsini dinleyebilir isterseniz de seçenekleri dinlemeden direk Sıfır (0) tuşuna basarak müşteri hizmetlerine bağlanmak için sıraya girmiş olacaksınız. Yapı kredi bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma aslında bu kadar basittir.

Önemli olan kısım ise aslında şudur.  Müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Bir kolay yolu her zaman vardır. Ama bekleyeceğiniz süre ne kadar uzun olacak tahmin edebiliyor musunuz? İşte önemli olan meselede budur. Bankaların genel özellikleri vardır bunlara belirli kriterlerde diyebiliriz. Bu kriterlere göre müşterilerine değer sırası verir. Örneğin, sürekli hesabında hareketlilik olan müşterilerini, hesabında yüksek miktarda nakit barındıran müşterilerini veya bankaya çok borcu olan müşterilerine öncelik tanır. Bekleme süresi 30 saniyeye kadar düşer belki de yukarıda ki işlemi yaptıktan sonra direk bağlayabilir.

Fakat benim bizzat gözlemlediğim bu taktikte sizlere ortalama bekleme süresini de vermek isterim. Bu işlemleri yaptıktan sonra, ortalama bekleme süreniz üç buçuk (3,5) dakikadır. Bizzat tecrübe ederek denediğimiz bu yöntem ile 2018 ile 2019 yıllarında kesinlikle yapı kredi müşteri temsilcisine direk bağlanacaksınız. 

Yapacağınız işlemi anlatarak, müşteri temsilcisinden kolaylıkla destek alabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken çok önemli husus vardır. İlk başta söylenen seçenekler arasında kayıp çalıntı kart veya şüpheli işlemler menüsüne bu bankada dahil hiçbir bankada meşgul etmeyiniz. Oradan bağlanacağınız müşteri temsilcisi sizin de başınıza gelebilecek olan herhangi bir olumsuz durumda   yardımcı olacak kişi olacağını unutmayın.

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Gökhan kırca - 96 gün önce
Müşteri hizmetlerini gereksiz meşgul eden birsürü kişi var. Yazıyı okuyanlara bir lafım yok fakat lütfen işleminiz İnternet üzerinden halledilmeyecek bir işlem ise müşteri hizmetlerine bağlanın. Yazı için teşekkürler.
Mehmet öztürk - 96 gün önce
Bankaların en kötü yanlarından birisi müşteri hizmetlerine bağlanmak resmen işkence gibi yazınız sayesinde artık böyle bir sorun yapamayacağım favorilerim arasına ekledim. Teşekkürler.