Yakıt tasarrufu Nasıl Yapılır

Günümüz de hemen hemen herkesin bir aracı bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanmak aslında çok da görünse pek yaygın değildir. Nereden çıkarttın bunu diye soracak olursanız cevabını İstanbul da bir yerden biri yere giderken trafikteki araçların içlerine bakarak bulabilirsiniz. Aslında bu büyük şehirlerinden büyük bir trafik sorunu haline geliyor.
İçerik Resmi

Günümüz de hemen hemen herkesin bir aracı bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanmak aslında çok da görünse pek yaygın değildir. Nereden çıkarttın bunu diye soracak olursanız cevabını İstanbul da bir yerden biri yere giderken trafikteki araçların içlerine bakarak bulabilirsiniz. Aslında bu büyük şehirlerinden büyük bir trafik sorunu haline geliyor. Demek ki milletimiz pek de fakir sayılmaz ki herkes aracıyla dışarıya çıkıyor. Hatta bunda level atlayanlar evinden bir sokak ötedeki bakkaldan ekmek almaya giden dahi arabasıyla gidiyor. Bu hem insan vücudunu hareketsiz bırakarak sağlık problemleri yaşatıyor hem de, eğer pek de fazla geliriniz yoksa ay sonunu nasıl getireceğinizi kara kara düşünmenize yol açıyor.

Konumuz ise araç kullanma demekle bitmiyor. Araç kullanarak nasıl yakıt tasarrufu yaparız ona değinmek olacak. Aslında bu bir nevi, yiyerek zayıflama taktiği gibi görünebilir fakat karşılaştırılamazlar.

Yakıt Tasarrufu nasıl yapılır?

Aslında bunları sizlere liste halinde vermek isterdim fakat, konu içinde anlatmak daha da eğlenceli hale geleceğini düşündüm. Ben aslında sizlere tasarrufun yapılması için gerekli ipuçlarından bir tanesini sizlere yukarıda ki metinde verdim. Buda her yere aracınızla gitmeme kuralıdır. Aracınızı seviyor olabilirsiniz. Aracınızla gezmeyi de seviyor olabilirsiniz. Fakat her yere aracınızla gidilecek diye bir kaide yoktur. Bir akraba ziyaretine gidecekseniz eğer, bunu toplu taşıma araçlarını kullanarak da yapabilirsiniz. Veya toplu bir şekilde gidilecekse, bu neden sizin arabanızla olsun? Biraz işi çakallığa da vurabilirsiniz tabi ki.

 Bir diğer kuralımız ise aracınız da yakıt tasarrufu yapmak için, hareket halindeyken ani frenlerden ani kalkışlardan kaçınmaktan geçiyor. Çünkü bunlar aşırı yakıt tüketimi sağlıyor. Bir de güvenliğiniz riske giriyor. Bir taşta iki kuş vurmuş olacaksınız.

Bir sonraki kuralımız ise bakımdır. Aracınızın motor bakımlarıdır. Aslında bunun neresi tasarruf hocam diye sorabilirsiniz. Fakat kesinlikle tavsiyem ve göz bebeği kural budur. Aracınız ne kadar çok bakımlı olursa o kadar çok performans artacaktır. Aracınızı bakımsız bırakmak en basitinden şuna sebebiyet verebilir. Motora daha çok yakıt gelir fakat aynı oranda tüketmeyebilir ve egzoz dan bu fazla yakıtı dışarı atabilir. Demek ki buda önemliymiş.

Araç kullanırken herkesin hoşuna gidebilecek bir şey var aslında. Ben yapmam ben etmem demeyin. Büyükten küçüğe araç kullanmayı bilen herkes bir kere olsun ya mecburiyetten yada merakından dolayı hız yapmıştır. Ama hız tutkunları için bu madde tam manasıyla. Çünkü hız yapmayı seviyorsanız hız yaparken camlarınızı kapatmanızda fayda vardır.  Çünkü içeriğe dolan hava, aracın çekişini düşürecektir. Buda daha fazla performans için daha fazla yakıt tüketimi demek oluyor.

Tüm bu küçük şeyler sizin yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak ve size ay sonunda bir şeylerden artırma sevincini yaşatacaktır.

 

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Tuna biter - 96 gün önce
Araç sahibi değilim fakat önerileriniz işe yarar gibi duruyor otomobil sahibi arkadaşlarıma verdiğiniz tavsiyeleri önereceğim teşekkür ederim.
Yunus tene - 96 gün önce
Yakıt fiyatlarının yüksek olduğu bu günlerde aslında her araç sahibi bu yazdığınız makaleyi okumalı ben de bir araç sahibi olarak verdiğiniz tavsiyeleri uygulamaya çalıcaşapım, teşekkürler.