Aylık Nekadar Tasarruf Etmeliyim

Tasarruf hepimiz için zor olan bir konudur. Aslında aylık ne kadar tasarruf edebilirim demek yerine nelerden tasarruf edebilirim demek daha doğru olacaktır. Çünkü ben size net rakam veremem herkesin bütçesi ayrı ve herkesin ihtiyacı farklıdır. Burada günlük hayatta çok önemsemediğimiz ufak noktalara değinerek yardımcı olma niyetindeyim. Birçoğumuz maaşı almadan önce hesap yapmaya başlarız.
İçerik Resmi

Tasarruf hepimiz için zor olan bir konudur. Aslında aylık ne kadar tasarruf edebilirim demek yerine nelerden tasarruf edebilirim demek daha doğru olacaktır. Çünkü ben size net rakam veremem herkesin bütçesi ayrı ve herkesin ihtiyacı farklıdır. Burada günlük hayatta çok önemsemediğimiz ufak noktalara değinerek yardımcı olma niyetindeyim. Birçoğumuz maaşı almadan önce hesap yapmaya başlarız. İşte market alışverişine şu kadar ayırayım, faturalara şu kadar ayırayım, yok mobilya taksitine bu kadar, yok beyaz eşya taksitine bu kadar ayırayım, cebime de kalan harçlık bu kadar olsun falan filan hesaplar yapar dururuz. Ama maaş günü geldiği zaman paranın yüzü sıcaktır sanki bu hesabı hiç yapmamış gibi onu alayım bunu alayım derken bir baktınız elinize kalan paranız hesabınıza uymadı. Hayda otur şimdi takvime bak diğer maaşa kaç gün var diye. Harbiden de öyle oluyor diyorsunuz değil mi? Aslında sizde harcamalarınızda bir takım ufak değişikliler yaparak tasarruf sağlayabilirsiniz. İyi de nelerden tasarruf edeceğiz?

                Tasarruf etmek istiyorsan ilk öncelikle kararlı ve özgüvene sahip olmak gerekiyor. Bu vazgeçilmez bir kuraldır. Bu ne demek oluyor?  Örneğin telefonunuz bozulduysa ne de olsa yenisi çıktı değiştirmeye bahane arıyordum telefoncuya gidip hattınızın üstüne ya da taksit seçeneği ile cebinizde olmayan parayı harcayarak yenisini alırım demek yerine tamir ettirin. Tabi bazen tamir ettirmek astarı yüzünü geçebiliyor bu durumlarda ise 3000 TL değerindeki telefon almak yerine 1000 TL değerindeki cihazlara yönelebilirsiniz. Çünkü telefonun tüm özelliklerini kullanıyor musunuz bir düşünün. Ben size söyleyeyim. Hayır kullanmıyorsunuz. Bir telefonda kullanacağınız özellikler en fazla çağrı yapmak, mesaj atmak ve de internete girmektir ki günümüzde yapılan bütün telefonlar ucuz olsun pahalı olsun bu isteklerinizi karşılayabilmektedir. Bu durum sadece telefonlarda geçerli değildir. Tüketiciye sunulan ürünlerin çoğunda beyaz eşya, elektronik olsun mobilya olsun tabak çanak ekleyebildiğiniz yerer kadar düşünün neredeyse her üründe böyle alternatifler mevcuttur. Bir şey alacağınız zaman ufakta olsa bir ön araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Böylece hem bütçenizi fazla zorlamamış olursunuz. Bu kadar mı? Sadece bundan mı tasarruf edeceğiz? Hayır değil. Buyurun devam edelim yazımıza.

                  Hepimizin her ay düzenli olarak ödediğiniz faturalar vardır mutlaka. Önce bu faturaları gözden geçirelim. Bana her ay kaç fatura geliyor. Hepsini bir kenara yazın bakalım nereye ne kadar fatura ödüyorum. Faturalarınızı ayrı ayrı inceleyin. Bu konuda şuna dikkat edin. Her faturanızda tüketimden kısabileceğiniz yerler vardır. Ne biliyim elektrik faturasında mesela akşam yatarken evde bulunan televizyonunuzun uydu alınızın düğmesini kapatıp bırakmayın. Fişi tamamen çekip yatın. Bakın ay sonunda faturanızda illa ki 2 TL ,3 TL gibi düşüş görmüş olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken 2 ya da 3 TL diye rakamı küçük görmemenizdir. Kışın oturduğunuz evin camlarını ve her odanın kapısını mutlaka kapalı tutun ki boş yere çalışmasın. Gereksiz yere bulaşık makinanızı açmayın bulaşık makinanız kapasitesi dolana kadar bekleyin. Ya da çamaşır makinanızda da aynı şekilde yapın. Böyle ufak düzenlemeler yaptığınızda faturalarınızda tasarruf etmiş olacaksınız

                Bir diğer husus lüks alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Şöyle bir örnek veriyim sizlere. Evinizde her ay ücret ödediğiniz tv paketleri kullanıyorsanız bunların yerine ücret ödemeyeceğiniz uydu alıcınızı kullanın. Şöyle bir düşünün ben bu tv paketlerine yılda ne kadar veriyorum. Buna verdiğimi fatura ile belki 3-4 aylık su faturanı ödeyebileceksiniz.

                Demem o ki tasarruf yapmak sizin elinizde yukarıda da bahsettiğimiz gibi kararlı ve iradeli olun. Tamam ufak rakamlar olabilir. Ama istediğiniz bir şeyi bu gibi tasarruflara dikkat ederek daha kısa sürede alabileceğinizi unutmayın.

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Ahmet zorlu - 132 gün önce
Bu ekonomik şartlar altında tasarruf yapmak çok zor. Türkiye de yaşayan ve asgari ücret ile geçinip üstüne üstlük tasarruf, birikim yapabilen insan tanımıyorum ben. Hepimize Allah kolaylık versin.
Demet boylu - 132 gün önce
Bence aylık olan tasarruf miktarı alınan maaşa göre düzenlenmeli. Tasarruf yapabilmek zor fakat sabırlı olunur ise güzel bir şeydir. Yazınız için teşekkür ederim.