Borçlarınız Canınızı Sıkmasın

İnanın Hepimizin biryerlere inanılmaz borçlarımız var. kimileri önemli faydalı işler yaptığımızdan dolayı çıkan borçlar kimileri ise ıvır zıvır işlerden başımıza kalan borçlar canımızı sıkmaya gerek yok detayları makalede göreceksiniz.
İçerik Resmi

Nedeni ne olursa olsun, insan bir kere borçlandı mı rahat uyku uyumak vicdanlı bir kişi için çok zordur.  Genellikle ani ihtiyaçlardan doğan kısa vadeli fakat bir o kadar da uzun boylu borçlar günü geldiğinde kapınızı öyle bir çalar ki sanki Azrail gelmiş zannedersiniz.

Borçtan kurtulmanın en kısa yolu aslında borçlanmamaktır. Borçlanmamak ise zor günler için birikim yapmanız olacaktır. Peki borçlanmamak mümkün mü diye soracak olursanız, aslında mümkün fakat günümüz şartlarında imkansız.

Borcu kapatmak için emek harcamanız bir anda birikiminizin gitmesi sizin canınızı epey sıkacaktır. Farkındayız. Fakat borçlarını ödemenin de aslında birkaç yolu var. İsviçreli bilim adamları herhalde bu konuya da el atmış olacak ki gerçekten işe yarıyor bu taktikler.

Toplam Borcunuz;

Borçlarınızın genel toplamı eğer aylık net gelirinizin toplam 6 ayını geçiyorsa, işler biraz sıkıntı demektir.  Veya bu durumun üstündeyse gerçekten de canınızı sıkın! Ama bir dakika bir düşünün siz neden borçlandınız? Ne yaptınız? Kısa vadede gelen bu para ile kendinize ailenize ne fayda sağladınız? Borçlarınız işe yaradı mı? Bunlar önemli bilgilerdir.

Bu soruların arından cevaplarınız olumlu yöndeyse e birazda rahatlayın o zaman. İlk iş olarak kişiye veya bankaya olan borçlarınızın toplamını bir kağıda yazın. Bakalım toplam ne kadar borcunuz var?

Borçlarınızın toplamını kağıda yazdıktan sonra ise kağıdın alt kısmında en az borcunuz olan kişi veya kurumu en üste ve git gide artan şekilde alta doğru sıralayın. Yanlarına vadelerini yazın. Birde gelirinize bakın.

Eğer kredi kartı borcunuz varsa asgari tutarın biraz üstünde ödemeye çalışın. Bu borçlarınızın bir kısmını kapatacaktır. Bir dahaki ay ise o limiti kullanmayın! Bir müddet ara verin. Ardından kişiye bir borcunuz varsa bir kısmını ona zorla verin ki almam etmem demesin. Eğer yakın çevrenizde arkadaşınıza mesela bir borucunuz varsa onunla konuşun ve biraz daha zaman isteyin. Bu istediğiniz zamana kadar da ilk hedefiniz onun borcunu daha erkenden kapatmak olsun. Eğer daha erken kapatamıyorsanız bile gününde onu kapatın ki samimiyetinizden maraz doğmasın.

Borç kapıyı çalınca

Borç kapıyı çalmaz aslında. Sizin yapmanız gereken kapıyı açık bırakmak. Her şeyden önce bu geliyor. Kapıyı açık bırakmaktan kastım borçlandığınız kişiye yakın durun ki, sizin onu ötelemediğinizi veya sallamadığınızı kaçıp gitmediğinizi görsün. Ona daha yakın durun. Bu size az da olsa zaman kazandıracaktır.

Bunlar birer birer bir fırsat gibi çıkar karşınıza ama canınızı sıkmaya da gerek kalmadan çoğu borcunuzdan kurtulmuş olursunuz. En önemli kaidelerden bir tanesi de sakın olan sakın borcu borçla kapatmaya çalışmayın.

Eğer borucunuz altı aylık gelirinizin toplamından fazlaysa evinizde kullanmadığınız eşyalar illaki vardır. Onları satmayı deneyin. Her eşyanın bir fiyat karşılığı vardır. Kurtaramayacak gibiyse sıkma canını çünkü araban varsa arabanı sat.

Kardeşim eğer arabanda yoksa, borcunda dağ gibiyse sen nasıl yaptın bu borcu bi onu düşün. Canını alacak değiller ya. Çalışıyorsun. Onlarla açık açık konuş. Aman dikkat et bankalar dinlemez seni önceliği onlara ver. Bir gün işe gittiğinde maaş haczini gördüğün vakit demek istediğimi anlarsın.

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Turan kork - 132 gün önce
Bazı kişiler borçlarını kapatmak için kredi çekiyor bu o kadar yanlış bir davranış ki... Zaten çektikleri kredi Faiz i ile geri dönüyor daha fazla borçlanıyorlar.
Muzaffer tekin - 132 gün önce
Şahsen ben borç denen illeti birikim yaparak engelliyorum çok ihtiyacım olduğu zaman birikim yaptığım para dan alıyorum. Böylece canımı borç için sıkmamış oluyorum.