Ekonomik Market Alışverişi Nasıl Yapılır

Ekonominizi güçlendirmeye buradan başlayabilirsiniz. Marketlere yaptığınız harcamalar sizin ev bütçenizi olumlu olumsuz çok ciddi etkilemektedir. peki bu durumdan nasıl yararıma bir iş yaparak fayda çıkartabilirim diye düşünmene gerek yok. tek yapman makaleyi okumak.
İçerik Resmi

Her ayın başında aldığımız toplu para ile gider ilk iş olarak market alışverişi yaparız. Ama biraz sakin olalım. Konuşma şöyle başlamasın; “karıcığım maaş yattı gel markete gidelim.” Bunu tavsiye etmiyorum. Durun bir. Yemek yiyin. Karnınızı doyurun suyunuzu için. Bir rahatlayın.

Ev ekonomisi olarak başlayalım konuya. Ev ekonomisi market den alışveriş yapmadan önce düşünmeniz gereken önemli bir olaydır. Her ay bir şirket gibi gelirinizi giderinizi sizlerin yönetmesi gerekiyor. paldır küldür işin içine dalarsanız nereye harcadım ben  bu kadar parayı diye düşünebilirsiniz. Ay sonunda nasıl bir duruma geleceğinizi hayal bile etmek istemiyorum. O yüzden ekonomik bir ev için market alışverişinizde de ekonominizi düşünmeniz gerekmektedir. İşte işin içine ekonomi girince de biz oraya çıkıyoruz.

Listeniz elinizde hazır olsun.

Markete gitmeden önce evin temel ihtiyaçlarını bir kağıda yazın. Listeniz bu olsun. Fakat bu listeye göre hareket edeceğim deyip de içine yine boş şeyler eklemeyin. Sadece evinizin mutfağınızın temel ihtiyaçlarının yazılı olduğu bir liste olsun. Bu listeye göre hareket ettiğinizde ise markette her reyona bakmak zorunda kalmayacaksınız.

Aldıklarınızın fiyatlarını listedeki ürünün karşılığına yazın

Aldığınız ürünlerin fiyatlarını aldıkça listenizdeki aldığınız ürünün karışına yazın. Fiyatını bilin ki başka bir zaman gittiğiniz de ne kadar para ödeyeceksiniz hazırlıklı olun. En önemlisi de bir sonraki ay tekrar gittiğiniz de bu ürüne zam gelmiş mi gelmemiş mi gözünüzle görün. Eğer geldiyse başka markete de bakabilirsiniz aynı market içerisinde muadiline de bakabilirsiniz. Bunlar sizler için vaz geçilmez ip uçlarıdır. Bir şeye ne kadar para verdiğinizi bilirseniz ikinci defa aynı hataya düşmeyeceksinizdir.

Kara listeniz olsun.

Kara liste demek, almayacaklarınızın bir listesi değil, fırsatçıların stokçuların yönetimi altında olan marketler veya bakkalların listesidir bu. Bu listeye göre hareket ederseniz kazıklanmayacak ve o fırsatçılara da fırsat vermeyeceksiniz.

Artık poşette parayla kardeş!

Market alışverişine çıkıyorsanız eminim bir çok şey alacağınız için taşıması da sıkıntı olacaktır. Peki ya ne yapmalıyım mı diyorsunuz? Çok basit aslında kendi poşetlerinizi yanınızda taşıyın markete giderken. Kasadaki çalışan size poşet isteyip istemeyeceğinizi muhakkak soracaktır. İstemeyeceğinizi söyleyin. Eğer poşetleri yanınızda taşımaktan utanıyor çekiniyorsanız, o zaman aracınızın bagajına koyun poşetleri ve market sepetini kimliğinizi

yorum yap ( 2 )
Her hangi bir yorum etiketlenmedi.
Minimum 30 karakter paylaşım yapmalısınız.
Web siteniziz Backlinki aynı şekilde yorum yaparak yapabilirsiniz.
Yorum eklemek isteyenler, imla kurallarrına dikkat etmelidir.
Yorumunuz onay doğrultusunda en geç yarım saat içerisinde yayınlanır.
Lale terkul - 132 gün önce
Türkiye standartların da ekonomik market alışverişi yapmak bana biraz imkansız gibi geliyor. Malum ülkemizin ekonomik durumu pek iyi değil. İç karartıcı bir şekilde devam ediyor. Fakat yazınız hoş ve bilgilendirici olmuş teşekkür ederiz.
Burak soylu - 132 gün önce
Ben ürün alırken direkt olarak fiyatına bakıyorum kısa vadeli ürünler için yüksek fiyatlar ödememeye özen gösteriyorum. Sonuçta 1Tl kar edilse bile 1tl 1tl dir mantığı ile yaşamak lazım. Bilgilendirici bir makale olmuş teşekkürler.